top of page
KO NEDARĪT?
Cilvēki, kas ir pieredzējuši psiholoģiski traumējošus notikumus, mēdz reaģēt dažādi. Biežāk sastopamās reakcijas:
1. Tas nav nekas īpašs.
Cilvēks bieži vien sev mēģina apgalvot, ka pieredzētais jau nav nekas īpašs. Tomēr neatbildēts paliek jautājums - Kādēļ tad man tik ļoti sāp? Noniecinot savu pieredzi, mēs sākam domāt, ka ar mums kaut kas nav kārtībā. Jo sīkumu dēļ nedrīkst sāpēt! Un tad cilvēks sāk dzīvot ar domu - esmu nepareizs (a).
2. Citiem ir vēl sliktāk.
"Citi" ir ļoti abstrakts jēdziens. Vai jūs varat nosaukt kādu konkrētu cilvēku, kam bijusi tieši tāda pati pieredze? Un cik līdzīgs vai atšķirīgs no jums ir šis cilvēks? Mēs katrs esam savādāki, tādēļ mums nevajadzētu sevi salīdzināt ar citiem. Kas vienam cilvēkam ir sīkums, otram var būt dziļa, sāpīga trauma, un otrādi.
3. Es ar to varu tikt galā pats/i & Es par to negribu domāt.
Jā, mēs varam paši izdarīt daudz ko. Bet tieši tāpat, kā mēs nespējam paši ieraudzit savu pakausi, mēs bieži vien nespējam atrisināt dziļus, sāpīgus jautājumus un pieredzi. Jo mēs viekārši iestrēgstam pieredzētajā un "neredzam" risinājumus. Un tad, tā vietā, lai meklētu palīdzību pie speciālista, cilvēks cenšas apspiest un nedomāt par notikušo. Diemžēl, tieši tāpat kā ķermenī nav iespējams vienkārši "aizmirst" par sastrutojušu brūci, kas turpina sāpēt un indēt visu ķermeni, mūsu psihē notiek tieši tas pats. Nepārstrādāta sāpīgā pieredze paliek mūsos, radot gan dažādas slimības (depresija, veģetatīvā distonija, fobijas u.c.), gan nekontrolējamas reakcijas uz konkrētām situācijām, jeb tā saucamās "sarkanās pogas."
4. Laiks dziedē visu
Diemžēl daudzi dzīvo ar šādu pārliecību gadiem. Pietiekoši bieži var satikt cilvēkus gados, kas izvairās runāt par konkrētu tēmu. Un diemžēl tikpat bieži dzirdams arī "Kaut es būtu vērsies(usies) pie speciālista ātrāk."
Ko darīt vai nedarīt?: Testimonials
KO DARĪT?
Atrodiet savu terapeitu. Iespējams, ka jums paveiksies, un jau pirmais būs "īstais". Iespējams, ka nāksies apmeklēt vairākus, pirms atradīsiet savu. Lai palīdzētu šajā procesā, ņemiet vērā sekojošo:
1. Saskaņa ar terapeitu.
Kā jūs jūtaties kopā ar terapeitu? Vai jūs "runājat vienā valodā"? Vai terapeits ir jums pieņemams un simpātisks kā cilvēks? Vai jūtat, ka lēnām, savā tempā spēsiet šim cilvēkam uzticēt pat vissāpīgāko pieredze? Ja pēc vairākām sesijām tomēr nejūtaties kopā ar terapeitu komfortabli, tas nekas. Pārrunājiet savas sajūtas kopā ar terapeitu un nebaidieties "aizvainot" viņu. Profesionālis jūs sapratīs. Šīs sarunas laikā jūs vai nu abi atradīsiet kopīgu valodu, vai arī sapratīsiet, ka jāmeklē kāds cits terapeits. Noteikti ir kāds, ar kuru jūs spēsiet sastrādāties.
2. Dodiet terapeitam laiku.
Mēģiniet neizdarīt secinājumus uzreiz pēc pirmās sesijas. Nav iespējams vienam otru iepazīt un pierast pie terapeita vienas vai pat divu-trīs sesiju laikā. Un, jo dziļākas jūsu brūces - jo grūtāk jums būs uzticēties. Tādēļ dodiet laiku sev un galvenais - dodiet laiku un iespēju terapeitam parādīt, ka viņam var uzticēties!
3. Kāds ir jūsu terapijas veids?
Ir daudz dažādu cilvēku, un ir tikpat daudz terapijas veidu. Katram jāatrod savs. Protams, terapiju ir tik daudz, ka nespeciālistam ir grūti tajās noorientēties, tādēļ pavisam īsi. Vai jūs esat aktīvs cilvēks, kam nepieciešami ātri rezultāti? Esat gatavs uzcītīgi strādāt, bet vajadzīgs ātri atrisināt kādu problēmu (piemēram, fobijas, panikas lēkmes)? Tad iespējams jums nepieciešama kognitivi-biheiviorālā terapija vai uz mērķi orientētā terapija, ar kuras palīdzību var iemācīties koriģēt un kontrolēt savas emocijas, domas un uzvedību. Vai varbūt tomēr esat piesardzīgs cilvēks, kuram ir grūti atvērties, un ir nepieciešams ilgāks laiks, lai sāktu runāt par to, kas jūs patiesībā nomāc? Jums ir svarīgs ilgtermiņa rezultāts, nevis ātras uzvaras? Iespējams, ka jums ir piemērotāka psihoanalīze vai psihodinamsikā terapija. Jums patīk lomu spēles, gripu darbs un iespēja "iejusties otra ādā"? Varbūt geštaltterapija vai kāds cits terapijas veids, kas izmanto šīs pieejas, jums būs noderīgāks.
4. Izpētiet pēc iespējas vairāk pieejamās inoformācijas
Ja jūs labi darbojaties interneta vidē, īpaši, ja komunicējat kādā svešvalodā, internetā ir pieejams daudz informācijas par dažādiem terapijas veidiem. Izpētiet tos un izvēlieties sev piemērotāko.
Ko darīt vai nedarīt?: Testimonials
bottom of page